Spring til indhold

Solcelleanlægs årlige produktion

Hvor mange kWh producerer vores solcelleanlæg om året, og hvor meget sparer/tjener vi på det?

Svar: Beregneren ganger anlæggets installerede effekt (kWp) med en tommelfingerregel for, hvor mange kWh hver kWp typisk producerer om året under danske solforhold. Den fordeler dernæst produktionen mellem egetforbrug (hvor du sparer din egen elpris) og overskud, der sælges til nettet (typisk til en lavere pris). Standardtallet 950 kWh/kWp/år er et dansk gennemsnit — den reelle produktion afhænger af orientering, hældning, skygge og vejr, og bør verificeres med fx PVGIS eller leverandørens eget beregningsværktøj.

Formel

årlig produktion = installeret effekt (kWp) × kWh pr. kWp

besparelse egetforbrug = produktion × egetforbrug-andel × elpris

indtægt overskud = produktion × (1 − egetforbrug-andel) × salgspris

Eksempel: 10 kWp × 950 kWh/kWp = 9.500 kWh/år; 30 % egetforbrug × 2,50 kr. = 7.125 kr. besparelse; 70 % solgt × 1,00 kr. = 6.650 kr. indtægt

Symboler og enheder i formlen
SymbolBetydningEnhed
kwpInstalleret effektkWp
kwh_pr_kwpProduktion pr. kWp (dansk gennemsnit)kWh/kWp/år
egetforbrug_pctAndel brugt direkte i virksomheden%
elprisDin elpris (sparet ved egetforbrug)kr./kWh
salgspris_overskudSalgspris for overskudsstrømkr./kWh
=Årlig produktionkWh/år
=Besparelse ved egetforbrugkr./år
=Indtægt fra solgt overskudkr./år

Gyldighed og kilde

Kilde
Branche-tommelfingerregel for dansk solindstråling (budgetenergi.dk/greenmatch.dk/1komma5.com, ca. 800-1.000 kWh/kWp/år)

Gælder ikke når

  • 950 kWh/kWp/år er et dansk tommelfingertal (typisk interval 800-1.000). Din egen orientering, hældning og skygge kan give afvigelser på ±20 % eller mere — brug PVGIS.jrc.ec.europa.eu eller leverandørens beregning til et konkret projekt.

Regneeksempel

Beregnerens egne standardværdier sat ind. Tallene er regnet med præcis den formel værktøjet bruger.

Sat ind

  • Installeret effekt10 kWp
  • Produktion pr. kWp (dansk gennemsnit)950 kWh/kWp/år
  • Andel brugt direkte i virksomheden30 %
  • Din elpris (sparet ved egetforbrug)2,50 kr./kWh
  • Salgspris for overskudsstrøm1 kr./kWh

Giver

  • Årlig produktion9.500 kWh/år
  • Besparelse ved egetforbrug7.125 kr./år
  • Indtægt fra solgt overskud6.650 kr./år

Selve beregneren er låst

Opret en gratis bruger for at låse op for alle artikler, beregnere, skabeloner og sortiment — og få adgang til quizzer og klasser. Det tager under et minut: navn, email og en adgangskode. Intet betalingskort.

Vil du prøve noget først? Se hvad du kan bruge uden konto — junior-zonen, leksikonet, videoerne og mere.